Historia

W 1914 roku Ignacy Szczeniowski, bogaty przedsiębiorca i cukrownik, kupił od doktora Baranowskiego – wybitnego lekarza, ucznia i przyjaciela Tytusa Chałubińskiego, teren w mieście Zakopane, na którym wówczas znajdowała się drewniana villa doktora, mały drewniany domek od ulicy Jagielońskiej oraz zabudowania gospodarcze. Wcześniej ziemie te należały do Ludwika Eichborna, barona niemieckiego i bankiera w Berlinie, który był współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Na tej ziemi Ignacy Szczeniowski postanowił wybudować, drewniany domek góralski - Kossakówkę, murowane zabudowania, w której umieścił rozdzielnię elektryczną oraz pałac Villa Marilor, gdzie miała zamieszkać cała jego rodzina.

Nazwa Marilor pochodzi od imion Marii Eleonory Gradomskiej, kuzynki chrześniaczki Księżnej Lubomirskiej, którą to we Wiedniu poślubił Ignacy Szczeniowski.

Po 1918 roku aż do II Wojny Światowej rodzina Szczeniowskich mieszkała na parterze budynku, a Villa Marilor zaczęła pełnić funkcję eleganckiego pensjonatu w górach.

W 1919 roku Ignacy Szczeniowski został ministrem Przemysłu i Handlu w Gabinecie Księcia Ignacego Paderewskiego, a wkrótce potem wybudował dla swojej rodziny drewnianą villę “Myszkę”, aby cały pałac Marilor przeznaczyć na pensjonat.

"Marilor" (znany także z ludowo-demokratycznej nazwy "Czajka"), w latach 50-tych użytkowany był jako pensjonat Komitetu Centralnego Związku Młodzieży Polskiej.

W listopadzie 1956 r. na fali popaździernikowych przemian został siłą zajęty przez Związek Rewolucyjnej Młodzieży Zakopanego pod przewodem Wojciecha Niedziałka, który zażądał, by budynek ten stał się siedzibą Liceum Plastycznego. W efekcie szkoła imienia Antoniego Kenara mieściła się tu aż do reprywatyzacji w 1995 r. Spadkobiercy właścicieli odzyskawszy zagrabione przez władze komunistyczne mienie sprzedali rezydencję w Tatrach.

W latach 2000-2001 przeprowadzono gruntowną renowację pałacyku przywracając mu dawną świetność. Od momentu uroczystego otwarcia hotelu, 29 września 2001 roku, romantyczna Villa Marilor pełni swoje pierwotne funkcje już jako czterogwiazdkowy hotel w górach, oferując Gościom tradycyjną zakopiańską gościnność i służy jako świetne miejsce wypadowe na narty. Hotel posiada 2 sale konferencyjne i może pełnić funkcję niewielkiego hotelu konferencyjnego w Zakopanem.

Od 2015 roku hotel funkcjonuje pod nową nazwą Hotel Art and SPA.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij